Résdobok

Product 60P82 60D85 60C80 Logdrum Padouk 01 2323x2556
Résdobok
138.129 Ft
Product 60P82 60D85 60C80 Logdrum Padouk 01 2323x2556
Résdobok
138.129 Ft
Product 60P82 60D85 60C80 Logdrum Padouk 01 2323x2556
Résdobok
138.129 Ft
60102 Logdrum F Penta 10 Tones Padouk Schlagwerk 2220x2442
Résdobok
160.974 Ft
Product 45061 Logdrum Padouk 01 2324x2557
Résdobok
104.739 Ft
12010A Big Bom Main Schlagwerk 2171x2388
Résdobok
1.041.413 Ft

A résdobokról:

A résdob egy ütéssel megszólaltatott idiofon hangszer. Annak ellenére, hogy dobnak nevezik, nem tartozik a kifeszített hártyájú membranofon hangszerek közé, de hangzása, megszólaltatási módja és funkciója hasonló lehet azokéhoz. A résdob a megütés helyétől függően egy, kettő vagy több, különböző magasságú hangot tud kiadni. Méretei változóak: a legnagyobb résdobok akár hat méter hosszúak és két méter szélesek is lehetnek, míg a legkisebbek arasznyiak vagy még apróbbak.

A résdobok felépítése és működése

A résdob egy kivájt, üreges fatestből (vagy bambusz-, esetleg fémcsőből) áll, amelynek felületén egy vagy több hosszúkás hasíték, rés található. Ez a rés kettős feladatot lát el: egyrészt a hangszer testét olyan módon gyengíti meg, hogy az szabadabban tudjon rezgéseket végezni, másrészt az üregrezonátor létrehozásával a belső üreget megnyitva erősíti a hangot. A megfelelően összehangolt test- és üreghangok révén a test megütésekor létrejövő rezgések nagy intenzitású hangként sugároznak ki. A nagyobb résdobok hangja akár 5–10 kilométerre is elhallatszik, így jelzésre, sőt üzenetek közvetítésére is alkalmasak. Az ilyen résdobokat beszélő dobnak is nevezik.

Résdob megszólaltatási módok

A résdobot legtöbbször verővel szólaltatják meg, de bizonyos ősibb hangszertípusoknál a hangkeltés lábbal, dobbantással történik.

A résdob történeti és földrajzi elterjedése

A résdobokat eredetileg Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, Óceániában, Délkelet-Ázsiában és a Távol-Keleten használták. Egyes típusai ma már sztenderd hangszerei a nyugati komoly- és könnyűzenének is.

Afrikai Résdobok

Afrikában az egyenlítői övezet népeire jellemző leginkább a résdob használata. A hangszer sokféle alakban fordul elő: hengeres, trapéz alakú, állatformájú, tulipán-, félhold-, kifli- és csónakformában. Általában egyetlen keskeny rés található rajta, amely a hangszer egész hosszán végigfut, és ennek két peremét, „ajkát” lehet verővel megütni. A két ajak eltérő hangmagasságot ad ki, mivel a falvastagság különböző. Az afrikai résdobok fából készülnek, és gyakran üzenetek továbbítására használják, a kisebbeket tánc kíséretére vagy rituális célokra.

Amerikai Résdobok

Amerikában a résdob neve navatl nyelven teponaztli, maja nyelven tunkul, purepecsa nyelven cuiringua. Az aztékok és maják H alakú réssel ellátott résdobja üreges fatörzsből készült, két nyelvszerű nyúlvánnyal. Az üreget a hangszer alján lévő nyíláson át mélyítették ki, és gumifejű verővel szólaltatták meg. Az Amazonasi népek hengeres formájú résdobokat használnak, amelyek üzenetek továbbítására szolgálnak.

Óceániai Résdobok

Óceániában a hengeres formájú, hosszanti réssel ellátott résdobok gyakoriak, amelyeket fatörzsből faragnak ki. Új-Guineában és a Fidzsi-szigeteken is elterjedtek, gyakran csónak- vagy vetélőformájúak, és üzenetek továbbítására szolgálnak. A kisebb méretű résdobok bambuszból készülnek.

Ázsiai Résdobok

Délkelet-Ázsiában a résdobok készülhetnek bambuszból vagy fából. Indonéziában a résdobok gyakran hím- vagy nőneműek, sőt néha kétneműek vagy fallosz-formájúak. A legváltozatosabb formájúak az ember formájú dobok. Kínában, Vietnámban, Koreában és Japánban a buddhista szerzetesek kis, gömbölyű formájú résdobokat ütögetnek szútráik recitálása közben.

Tudományos elnevezések

A résdobot a nemzetközi irodalomban sokféle névvel illetik, de egyik sem fedi le teljesen a meghatározást. Például angolul slit drum, slit gong, vagy wooden drum, németül Schlitztrommel, Schlitzpauke és Holztrommel. Magyarul leggyakrabban résdob, fadob, jelződob vagy beszélő dob néven ismerik.

A résdob egy sokoldalú, különböző kultúrákban elterjedt hangszer, amely különleges hangzásával és funkciójával hozzájárul a zenei sokszínűséghez. Eredetileg üzenetek továbbítására és ceremoniális célokra használták, de ma már a modern zene különböző stílusaiban is megtalálható.